Російський паспорт у Криму: зрада батьківщині чи засіб виживання?

Аналізуй, Законодавство

Российский паспорт

Кримська статистика, явно завищуючи цифру, радо рапортує про те, що 98% кримчан вже є власниками російських паспортів. Справді, чимало мешканців окупованого півострова були вимушені взяти “червоні книжечки” –не тому, що їм дуже сильно хотілося цього, і не через те, що вони все життя мріяли стати громадянами Росії. Вони зробили це, щоб не втратити майно та джерела прибутку, отримувати належним чином медичні послуги, тощо.

На превеликий жаль, наразі відсутність російського паспорта в мешканця Криму може завдати йому великих проблем. Так, наприклад, кримчани, які не стали отримувати російські паспорти, залишилися без права на медичну допомогу: лікарні не приймають пацієнтів з українськими паспортами, надання ж їм медичної допомоги можливе лише у разі екстреного лікування. На підтвердження цього в медичних установах Криму з’являються оголошення, які роз’яснюють порядок надання медичної допомоги в лікувальних установах. Відтак кримчани вже скаржаться, що ті, хто не встиг або не захотів досі отримати паспорт громадянина Росії, тепер не мають можливості безкоштовно лікуватися в муніципальних лікарнях: людей без російських паспортів масово скеровують до комерційних установ, послуги яких не для всіх по кишені. Відтак саме через неможливість повноцінно жити у Криму в якості громадян України багато мешканців півострова продовжують виїздити на материк, а їхні житлові та робочі місця посідають приїжджі корінні росіяни.

На щастя, отримання кримчанами громадянства проти їхньої волі не тягне за собою втрату українського громадянства. Це положення прописане у Законі України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” (ст. 5. ч. 4). Державна міграційна служба України запевняє кримчан, що Росія не може приймати будь-яких рішень щодо припинення українського громадянства мешканців Криму, і ставить кримчан до відома, що згідно з Законом України вийти з громадянства України можна лише за власним клопотанням на ім’я Президента України, яке подається до закордонної дипломатичної установи (яких Україна в окупованому Криму мати не може за визначенням). Кримські залишенці плекають надію, що одного дня Президент України своїм підписом не викреслить їх усіх з українського громадянства – як цього хотіла б частина українського соціуму, яка звинувачує кримчан загалом у зраді батьківщині.

Щоб засудити кримчанина за російський паспорт, варто спробувати поставити себе на місце випускника, який без цього паспорта не може отримати свідоцтво про закінчення школи, або хворого, який не може отримати належного медичного обслуговування, або автоперевізника, змушеного також змінити номерні знаки та водійське посвідчення, тощо. Ані держава, ані пересічні українці поки що, на жаль, неспроможні забезпечити житлом і роботою на материку тих кримчан, які ладні втратити житло, майно та прибутки заради відсутності силоміць нав’язаного російського громадянства.

Схожі новини:

Коментарі