Примус до громадянства

Аналізуй, Законодавство

Российский паспорт

Кілька днів тому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська приділила увагу одному з найцинічніших порушень прав людини в Криму – автоматичному набуттю російського громадянства мешканцями окупованого півострова. Як відомо, через штучні ускладнення при подачі заяв про бажання залишити громадянство України, за новоствореними російськими законами українські громадяни в Криму автоматично набули громадянства РФ, що є відвертою дискримінаційною практикою.

Прийняття “автоматом”

Своїми громадянами Росія оголосила всіх кримчан, які не написали відмову від отримання російського громадянства з 18 березня до 18 квітня – незалежно від того, отримали вони російські паспорти чи ні.

Заяви на відмову від російського громадянства за фактом замість місяця приймалися лише два з половиною тижні (з 1 до 17 квітня) і лише у трьох пунктах на весь півострів (у Сімферополі, Ялті та Білогорську), до яких стояли величезні черги. Заяви необхідно було писати лише особисто – надіслані поштою заяви не приймалися. Сам бланк заяви був сформульований настільки блюзнірським чином, що людина, яка ставила в ньому свій підпис під словами “Я, громадянин … , виходячи з законів Російської Федерації…”, фактично була змушена визнавати цим анексію півострова. В результаті оформити відмови за короткий термін встигли лише від 2 до 3 тисяч мешканців Криму.

Підтримавши позицію українського омбудсмена, безпрецедентною назвав ситуацію з дотриманням прав і свобод людей у Криму співголова Кримської польової місії, відомий російський правозахисник Андрій Юров. Він зокрема порівняв автоматичне набуття громадянства РФ з кріпосною практикою передачі землі від одного поміщика до іншого разом із селянами, які на ній проживають.

Неприйняття не звільняє від переслідування

“Я не кріпак, і мене не можна передати разом із землею”. Світ облетіла ця сказана в судовій залі репліка українського кінорежисера, кримчанина Олега Сенцова, затриманого в Сімферополі російськими спецслужбами у травні за підозрами у підготовці терактів від імені “Правого сектора”. Вже в ув’язненні йому фактично силоміць надали російське громадянство, використовуючи абсурдне з правової точки зору формулювання “громадянин Російської Федерації з паспортом України”. Сенцов заявив протест проти подібного насильства, оскільки він був і є громадянином України.  Подати ті чи інші заяви про зміну громадянства Сенцов не міг фізично, перебуваючи у слідчому ізоляторі. У подібній ситуації опинилися ще троє кримчан, ув’язнених Росією за цією ж справою – Геннадій Афанасьєв, Олексій Черній та Олександр Кольченко.

Як вітчизняні, так і російські правозахисники щодо цього радять подавати позов до Європейського суду з прав людини. Цей крок передусім мусить зробити Україна. Наразі відомо про три подані до ЄСПЛ позови щодо Криму, проте досі невідомо, чи є пункт про нав’язування російського громадянства серед переліку порушень прав кримчан.

Схожі новини:

Коментарі