У неділю ввечері на київському Майдані Незалежності зібралося близько ста п’ятдесяти кримських татар та українців. Причина важлива – 17 та 18 травня вже багато років підряд кримські татари згадують 18 травня 1944 року, коли радянська влада насильно виселила із Криму їхній народ.
На акцію пам’яті прийшов голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, члени Меджлісу, співачка Джамала.
Ескендер Барієв, член Меджлісу
Учасники акції заспівали український та кримськотатарський гімни, дехто з них – поділився історіями своїх рідних, котрі постраждали від депортації.
Після цього всі бажаючі запалили свічки, з яких був викладений герб України, герб кримських татар, а також обриси піострова й напис англійською “Ні геноциду”.
За словами учасників, їхня акція не мала і ніколи не матиме політичного характеру, оскільки має на меті лише згадати постраждалих від депортації.
Символічні вогники мандрують світом
Подібні акції відбулися й в інших містах України і світу, навіть окупаційна влада Криму організувала подібну акцію. Кореспондент “Під прицілом” повідомляє, що акція “Запали вогник” відбулася й у Львові, де переселенці й львівяни вшанували пам’ять жертв депортації.
Вони також вогниками зобразили єднаність українського та кримськотатарського народу, поєднавши Крим, тризуб, тамгу та дату – 71 рік.
Присутні тримали українські й кримськотатарські прапори.
День пам’яті жертв депортації щорічно відзначався кримськотатарською спільнотою у Криму та збирав багатотисячний мітинг. Тепер про нього знають в Україні і в світі, а на акції приходить все більше представників інших національностей. Лозунгом цього дня у 2015 році стало: “Сьогодні ми всі – кримські татари!”
Емма Солдатова, Ліза Сівєц