Національний банк України обмежує права кримчан у сфері користування банківськими послугами. Про це розповіли на прес-конференції правозахисники.
«Можливостями уникнути неприємностей, які пропонує Національний банк України, можуть скористатися лише внутрішньо переміщені особи, тобто кримчани, які переїхали на материкову частину України після 16 березня 2014 року. Цією можливістю не можуть скористатися ті, хто залишається в Криму. Для тих кримчан, які виїхали давно і не мають можливості прописатися на материковій частині України, вирішення проблеми не існує», – зазначив експерт регіонального центру з прав людини Сергій Заєць.
Експерт умовно визначив три групи серед кримчан, що зберегли українське громадянство: громадяни, які мають кримську прописку і проживають на території Криму; громадяни, які мають кримську прописку і переїхали на територію материкової України після 16 березня 2014 року та отримали статус внутрішньо переміщених осіб, і громадяни, які мають кримську прописку і переїхали до 16 березня 2014 року. У повному обсязі банківськими послугами можуть скористатися тільки представники другої категорії.
Юрист Українського Гельсінкського союзу з прав людини Дарина Свиридова сподівається захистити права кримчан, яким надано статус нерезидентів, у суді. Відповідний позив вже подано, правозахисники вважають, що отримають позитивне рішення.
Нагадуємо, що із позовом до суду з приводу дій Нацбанку України звернулися юристи, які мають кримську реєстрацію. Перше судове засідання відбулося 18 грудня 2014 року. Суд постановив, що НБУ до наступного засідання повинен надати обґрунтування (економічне, правове) прийняття постанови №699, яка визнає кримчан нерезидентами та обмежує їхні права, та представити підтвердження проходження цією постановою антидискримінаційної експертизи. Наступне засідання відбудеться 22 січня 2015 року.