Поради юриста: Як кримчанам отримати свідоцтва про народження та смерть

Поради юриста, Правова допомога

В 2016 році набули чинності зміни до Цивільно-процесуального кодексу України, згідно з якими змінився порядок встановлення юридичних фактів народження та смерті для мешканців окупованих територій. Тепер встановити ці факти стало значно простіше.

 

Спрощена процедура

Максим Тимочко,

Максим Тимочко

За загальною адміністративною процедурою свідоцтво про народження або смерть в Україні видає РАЦС  (орган реєстрації актів цивільного стану). Проте, така процедура на окупованих територіях неможлива, тому на заміну їй було передбачено спрощену процедуру, згідно з якою факт народження/смерті встановлює суд на підставі тих документів, що надають родичі новонародженого або померлого. РАЦС видає відповідне свідоцтво (про смерть або народження) вже на підставі позитивного рішення суду.

 

Хто може подати заяву про встановлення факту народження/смерті?

У Законі визначено, що звернутися до суду із заявою можуть  не тільки батько або мати, але й інші родичі – брати або сестри, бабуся, дідусь, тітка або дядько.  Також це можуть зробити їхні представники. Тобто, навіть представник, наприклад, тітки може звернутися із заявою про встановлення факту народження її племінника. Але для цього представник повинен мати доручення, яке засвідчує нотаріус на контрольованій території України.

Доручення від кримських нотаріусів в Україні вважаються недійсними. Тобто, якщо батьки з Криму, наприклад, мають намір доручити справу по отриманню свідоцтва про народження сторонній особі, то хтось з них повинен приїхати на материкову частину України та надати таке доручення відповідній особі. Для самих родичів таке доручення не  потрібно, але їм необхідно надати суду докази наявності родинних стосунків. Наприклад, для бабусі новонародженого слід надати суду свідоцтво про народження своєї дитини та свідоцтво про народження онуки. У разі зміни прізвища батьками новонародженого, бабусі цієї дитини слід надати документи, що підтверджують зміну прізвища (наприклад свідоцтво про шлюб). Це допоможе встановити їхні родинні зв’язки.

Які документи потрібні?

Для подання заяви необхідно подати ряд документів. По-перше, треба приїхати на материкову частину України та в будь-якому органі РАЦС отримати відмову у реєстрації факту народження або смерті.                  По-друге, слід заповнити бланк заяви про встановлення факту народження/смерті, який є у більшості органах РАЦС на материковій частині України. Один з таких бланків може запропонувати Українська Гельсінська спілка з прав людини. В цьому документі ретельно зазначається куди людині звертатися, який перелік документів потрібно подати, як сплатити судовий збір тощо. Бланки заяви про встановлення фактів можна завантажити: факту народження та факту смерті

Після заповнення бланку заяви треба зібрати пакет документів та долучили їх як додатки. По-перше, це свідоцтво про народження або смерть та відповідне лікарське свідоцтво, які видані на окупованій території. Ці документи згідно українського законодавства не визнаються чинними, тобто вони безпосередньо не підтверджують факт народження/смерті, але вони приймаються до уваги судами як докази. Таким чином, ці документи надаються суду для того аби надати підставу для видачі свідоцтва встановленого зразка.

памятка1

Докази для суду

Згідно цивільно-процесуального законодавства доказами можуть бути письмові документи, висновки експертизи, показання свідків, відео тощо. Все це може бути належними доказами, які можна надавати суду для отримання позитивного рішення. Іноді, у разі недостатності суду доказів для прийняття рішення про встановлення юридичного факту, до участі у розгляді справи можуть залучатися свідки. У зв’язку з цим ми рекомендуємо заздалегідь підготувати перелік таких осіб та їхні контактні дані. У разі необхідності суд залучить цих осіб для надання показань по справі.

Судовий збір

Заява з необхідними документами подається до будь-якого суду загальної юрисдикції – це місцеві (міські або районі) суди. Разом із заявою про встановлення факту обов’язково подається оригінал квитанції про сплату судового збору.

В Україні є певні категорії осіб, які звільняються від сплати судового збору (ознайомитися з їх переліком можна у ст. 5 Закону про судовий збір). У загальному порядку потрібно сплатити 0,2 від мінімальної заробітної плати, тобто 290 грн. станом на жовтень 2016 року.

Реквізити для сплати судового збору можна дізнатися в канцелярії суду або знайти на порталі “Судова влада України” (https://court.gov.ua/). У графі “призначення платежу” потрібно написати: судовий збір за встановлення факту народження/смерті.

Подання заяви та судовий розгляд

Документи подаються до канцелярії суду. Згідно закону, суд повинен розглянути Вашу заяву невідкладно, тобто при першій можливості. Через декілька годин після подачі заяви, в канцелярії суду ви можете дізнатися про те, який суддя розглядатиме вашу справу та на який час призначено судовий розгляд.

У випадку якщо судове засідання не було призначено невідкладно, а наприклад через декілька днів, ми рекомендуємо звертатися до голови відповідного суду з метою усунення порушення ваших процесуальних прав.

памятка2

Що робити після позитивного рішення суду?

Отримане вами позитивне рішення суду подається до виконання, шляхом подачі його до органу РАЦС за місцем, де розглядалася судова справа. Зазначене рішення є юридичною підставою для видачі заявнику свідоцтва про народження або смерть. Строк видачі – три-п’ять днів.

Зважаючи на те, що судді мають в провадженні велику кількість судових проваджень, повний текст рішення про встановлення факту може бути підготовлено лише через декілька днів після оголошення рішення в судовому засідання. В цілому процедура отримання свідоцтва про народження/смерть не повинна перевищувати двох тижнів.

Максим Тимочко

 

юрист спеціалізованої приймальні

зі справ Криму мережі громадських приймалень

Української Гельсінської спілки з прав людини

Схожі новини:

Коментарі