Кабмін саботує створення Держслужби з питань переселенців

Аналізуй, Законодавство, Кримчани на материку

фото 215 липня громадські організації з Криму провели у Верховній Раді круглий стіл, на якому ініціювали створення Міністерства з питань вимушених переселенців. 17 липня уряд заявив про створення Державної служби України з питань АР Крим, м. Севастополя та тимчасово переміщених осіб. Однак відповідна постанова про створення № 297 побачила світ лише 5 серпня, після втручання громадськості. А служба досі не створена.

Обрання голови цієї вкрай необхідної для переселенців структури мало відбуватися шляхом відкритого відбору, що передбачалося дорученням Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка Нацагентству з питань державної служби та Мінсоцполітики України у термін до 15 вересня.

Участь у відборі взяли 18 претендентів. Особливостями «відкритості» поділився у Фейсбуці однин з учасників Олексій Стародубов: «Заповнив заяву, відвіз в Нацагентство державної служби. Процедура «відкритого відбору» була проста і невимушена: люб’язна дівчина зареєструвала мою анкету і пообіцяла, що мені повідомлять, коли буде прийнято рішення про те, хто займе цю посаду».

Принцип відбору кандидатів залишився таємницею – положення про конкурс з критеріями відбору й вимогами до претендентів не оприлюднювалося, зацікавлені громадські організації, що представляють інтереси майже 200 тис. переселенців, не інформувалися. У такій ситуації було відібрано 4 претенденти з 18: Ірина Кухаренко (відомостей немає), Сергій Мокренюк (заступник голови партії Демальянс, правозахисник з Криму), Олексій Стародубов (директор Кримського експертного центру), Ілля Шевляк (заступник голови Донецької ОДА).

Очікувалося, що результати відбору будуть відомі після 25 вересня, коли претендентів мали запросити на співбесіду до Кабміну, але цього не сталося.

Розуміючи всі складнощі скорої зими й все скрутніше становище тисяч людей, питання створення Держслужби взяла під свій контроль Коордрада організацій вимушених переселенців з Криму. Причини занепокоєння пояснив Сергій Мокренюк: «Поки не призначено нікого. Засідання з кадрових питань не проводилося. Кабмін так і саботує будь-яку роботу по Криму й переселенцям. Сотні тисяч людей вимушено залишили свої місця проживання, але держава нічого не зробила, щоб хоча розпочати вирішувати їх проблеми. Ні Кабмін, ні Президент навіть не спромоглися створити який-небудь орган, що б займався цими питаннями, не говорячи про те, аби вирішувати проблеми людей».

Про навмисний саботаж говорить і намагання влади приховати найменшу інформацію з цього питання. На виконання рішення Коордради переселенців її голова Владислав Хмільовський звернувся за роз’ясненнями до Нацагентства з питань держслужби. За його словами: «Ні Наталія Грицяк, співробітниця Департаменту нормативно-правової роботи та юридичного забезпечення, відповідальна за приймання документів на відбір, ні її колега Віталіна Костюк, юрист, яка як державний службовець чомусь спілкуватися іноземною (російською) мовою, не називала свою посаду, прізвище та ім’я та обіцяла викликати охорону за мою наполегливість і намагання все ж отримати якусь інформацію, ні звернення до Андрія Заболотного – керівника департаменту – не допомогли уповноваженій особі громадських організацій отримати хоч яку-небудь інформацію».

Ймовірно, саботаж питання створення Держслужби вимушених переселенців прямо залежить від виборів. Адже з невідомих причин своїх кандидатів на посаду голови не висунули кримські татари, представники яких входять до провладного блоку. Напередодні виборів ніхто не хоче займатися непопулярними рішеннями, обмежуючись піаром. «Уже зараз той, кого призначать головою, одразу потрапляє в критичну ситуацію – зима вже прийшла, а переселенцями ніхто й не думав займатися. Уже сьогодні ми на межі гуманітарної катастрофи» – вважає Сергій Мокренюк.

Цілком можливо, що після виборів ситуація різко вирішиться, але вже зараз великі сумніви викликає прозорість призначення на посаду голови.  Переформовування уряду може принести розстановку «своїх» людей на нові посади – у тому числі й на таку відповідальну. Тільки от що з цим робити переселенцям – уряд відповідати відмовляється.

Геннадий Борисенко 

 

 

Схожі новини:

Коментарі