Україна може повернути Крим за допомогою інститутів міжнародного права, але для цього потрібні активні дії з боку держави. Про це під час презентації своєї монографії “Анексія Криму – міжнародний злочин” заявив доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка Олександр Задорожний.
“Міжнародне право – це процес. Зокрема, це процес односторонніх дій. Україна здійснила можливі дії, але не всі. Наприклад, Міжнародний суд. Юрисдикція Міжнародного суду ООН має консультативний характер, тобто сторони повинні погодитися. Ми з Росією є учасниками чотирьох міжнародних конвенцій, які передбачають обов’язкову юрисдикцію Міжнародного суду. Наприклад, щодо фінансування тероризму. Там дуже хибно виписані позиції, які пов’язані з досудовим врегулюванням – там такі терміни, такі звернення… Росіяни гублять наші ноти. Але цей шлях йде”, – зазначив професор.
Він також додав, що до Європейського суду подано два міждержавних позиви та близько 700 позивів від громадян.
Серед юридичних інструментів Олександр Задорожний назвав також можливість створення юридичного трибуналу ad hoc (для даного випадку – ред.) на зразок Трибуналу по Лівану, який створювався не через Раду Безпеки ООН, членом якої є Росія.